Instrumenty dęte we współczesnej muzyce

Muzyka bywa obecna w życiu każdego człowieka. Mama puszcza nienarodzonemu kompozycje klasyczne, aby prawidłowo rozwijał się w jej brzuchu, malutkie brzdące lubią podskakiwać w rytm wesołych utworów dziecięcych puszczanych z komputera, młodzież podryguje rytmicznie w dyskotece, zaś dorośli nie lubią jazdy w ulicznym korku bez możności włączenia radia. Lecz mało kto zastanawia się, jak skomplikowana jest to forma wyrazu.

instrumenty dęte
Dziennikarz: Saturation Fest
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wieki pojawiały się także rozmaite przedmioty, przy pomocy których mogła powstawać muzyka. Myli się ten, kto uważa, że w świecie istnieje tylko garść przyrządów muzycznych. Jest ich o wiele więcej. Przy tym dzielą się na różnorakie gromady, w zależności od możliwości uzyskiwania dźwięku, oraz wysokości, lub rodzaju materiału, z jakiego zbudowany jest konkretny instrument.

Najważniejszy podział daje następujące grupy: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony i dopisane w ostatnim czasie elektrofony. Wszystkie z tych wyżej dzielone są na kolejne. Na przykład, w obrębie aerofonów są uwzględnione instrumenty dęte (porównaj oferty sklepowe w jednym miejscu: instrumenty fagoty), których dalszy podział wyodrębnia kolejno instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe oraz wolne.

Grupa instrumentów dętych jest raczej najbardziej ciekawą pośród wszystkich pozostałych. To z tego powodu, że przedmioty te miewają czasem stare tradycje i zawierają niezmiernie szeroką oraz niezwykle różnorodną grupę przedmiotów. Warto napisać, że przykładowo flet był obecny w historii muzyki europejskiej już koło XI-XIIw., zaś jego pierwowzory pamiętają czasy jeszcze wcześniejszego okresu na obszarach Azji. W dzisiejszych czasach ogrom instrumentów dętych, mało bądź bardziej znanych może onieśmielić. Oprócz tych powszechnie rozpoznawalnych znajdują się nazwy takie, jak: eufonie dęte, fagoty, flażolety oraz wiele wiele innych. Nagroda główna dla tego, kto bezbłędnie scharakteryzuje i rozróżni wymienione powyżej instrumenty. Cechą wspólną wszystkich wymienionych jest na pewno to, że dźwięki z nich wychodzące są stosunkowo niskie, do tego wszystkie z wyłączeniem fagotu pojawiły się koło XVIII-XIXw. Ten ostatni był obecny w muzyce od trzech wieków wcześniej.


Inni czytali też

Instrumenty elektroniczne i klasyczne - które z nich kupić?

Klawisze fortepianu
Dziennikarz: peddhapati
Źródło: http://www.flickr.com
Muzyczne instrumenty dzieli się na instrumenty szarpane oraz dęte. W gronie dętych instrumentów, nazywanych także aerofonami rozróżniamy instrumenty drewniane, klawiszowe i blaszane. Przedstawicieli grup instrumentów dętych wykonanych z blachy i drewna jest bardzo dużo i są powszechnie znane. Instrumenty klawiszoweto stosunkowo niewielka grupa.
2017/06/30, 15:27:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.