Audiobook czy tekst?

Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Przygnębiające nieco stwierdzenie, gdyż człowiek wychowany jedynie przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Z jakiego powodu? Otóż czytanie korzystnie oddziałuje na ludzki rozwój. Telewizja uniemożliwia niezależne myślenie. Wszystko mamy zaserwowane na tacy: scenerię, mimikę. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Samodzielnie obsadzamy role i obmyślamy scenografię. Każdy szczegół powstaje w naszej głowie.
Książka nie zawsze jest czynnością lekką i przyjemną. Wymaga posiadania choćby szczątkowej wyobraźni. Świat przestawiony w postaci opowiedziane za pomoc małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizor, w którym słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku. Zwróćmy mimo to uwagę na osoby w podeszłym wieku. Zaobserwujemy znaczne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają całe dnie na oglądaniu seriali a tymi, którzy czytają książki. Alternatywą dla książek są audiobooki (fonopolis.pl/wiedzmin-sezon-burz), przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku odgrywa duże znaczenie, co słuchu. Nie musimy posiadać odpowiedniego światła, okularów czy wolnych dłoni doprzewracania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku powinna być skupiona nasza uwaga. Podróż samochodem w zakorkowanej ulicy, jazda na rowerze, żmudne zajęcia w trakcie obowiązków domowych – w każdej z tych rutynowych codziennych czynności audiobook przyjemnie umili nam czas. Gdy poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, interesują nas również dźwięki otoczenia i muzyka, wybierzmy słuchowiska. Atrakcyjnie skomponowane słuchowisko fonopolis.pl/sluchowiska zachwyci nas klimatem i wciągnie równie mocno, jak książka.


Inni czytali też

Instrumenty elektroniczne i klasyczne - które z nich kupić?

Klawisze fortepianu
Dziennikarz: peddhapati
Źródło: http://www.flickr.com
Muzyczne instrumenty dzieli się na instrumenty szarpane oraz dęte. W gronie dętych instrumentów, nazywanych także aerofonami rozróżniamy instrumenty drewniane, klawiszowe i blaszane. Przedstawicieli grup instrumentów dętych wykonanych z blachy i drewna jest bardzo dużo i są powszechnie znane. Instrumenty klawiszoweto stosunkowo niewielka grupa.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.