Instrumenty elektroniczne i klasyczne - które z nich kupić?

Muzyczne instrumenty dzieli się na instrumenty szarpane oraz dęte. Wśród dętych instrumentów, nazywanych inaczej aerofonami rozróżniamy aerofony drewniane, klawiszowe i blaszane. Reprezentantów grup instrumentów dętych drewnianych i blaszanych znamy bardzo dużo i są ogólnie znane. Instrumenty klawiszoweto dość niewielka grupa.


Gra na akordeonie
Dziennikarz: Joe Mabel
Źródło: http://www.flickr.com
Obejmować ona będzie między innymi ogólnie znane akordeony (konkurencyjne ceny instrumentów online: popularne akordeony) czyli harmonie, ustne harmonijki czyli tak zwane organki oraz kościelne organy. Strumień powietrza jest w nich tłoczony albo przy pomocy oddechu grającego lub z pomocą przyrządu sprężającego powietrze, na przykład miecha. W dalszej kolejności za pomocą klawiszy można regulować jego wielkość przepływu a co za tym idzie wysokość i natężenie granego dźwięku. Warto przyjrzeć się bliżej kilku instrumentom z tej grupy.

Najpowszechniejsze kiedyś były akordeony klasyczne, nazywane inaczej harmoniami. Po zakończeniu wojny niemal każda potańcówka musiała się odbyć przy udziale tych instrumentów. Pierwsze akordeony klasyczne pojawiły się jednak znacznie wcześniej, na początku dziewiętnastego wieku. Powietrze było tłoczone przez miech wprawiany w ruch rękami, potem przelatywało ono przez stroiki, które generowały dźwięki. Z prawej strony znajdowały się guziki lub klawisze podstawowe, za to z lewej umieszczano dźwięki basowe. Dużo później na rynku pojawiły się akordeony elektroniczne, w których dźwięk wydobywa się już w inny sposób. Miech pełni jedynie funkcję ozdobną zaś wewnątrz system sterowania stanowią elektroniczne układy, dzięki jakim może odbywać się gra. Wielbiciele nowszych wariantów tych sprzętów twierdzą, że gra na nich będzie znacznie mniej męcząca i pozwala na uzyskanie nieskończenie dużej liczby dźwięków w sposób znacznie łatwiejszy, niż podczas gry na klasycznych akordeonach. Analogicznie jak akordeony elektroniczne na rynek wtargnęły i przebojem zdobyły serca najlepsze fortepiany elektroniczne. O ile jednak gra na instrumentach elektronicznych sprawia mniej problemów i niekiedy pozwala uzyskać o wiele ciekawszy efekt końcowy, o tyle wszyscy zgadzają się, że typowe instrumenty mają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.
2017/06/30, 15:27:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.