Ile znaczy dziś muzyka?

Od wieków ludziom bez przerwy towarzyszy jakaś muzyka, tak naprawdę obecna jest ona w każdej dziedzinie życia. Obecnie muzyka pełni głównie rolę rozrywki, ale do niedawna miała także duże znaczenie religijne.

Gra na klawesynie
Dziennikarz: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com
Przez lata ludzie doskonalili instrumenty muzyczne, opracowywali podstawy teoretyczne komponowania utworów muzycznych i zapisu nutowy. Rozwinęły się trzy główne grupy instrumentów, czyli perkusyjne, strunowe i dęte.

Inni czytali też

Najbardziej popularne instrumenty ?

Pianino klasyczne
Dziennikarz: rhodesj
Źródło: http://www.flickr.com
Muzyka od wieków jest obecna u ludzi w ich codzienności, była formą komunikowania się, ale również pokazywaniem uczuć i emocji. Przez wiele lat ludzie się nauczyli budować coraz to doskonalsze instrument muzyczne, a także dopracowali zasady komponowania utworów muzycznych.


Każda z takich grup do wytworzenia muzyki wykorzystywała odmienne mechanizmy, we wszystkich powstało sporo najróżniejszych rodzajów, różniących się wielkością i sposobem grania. Wśród instrumentów strunowych niezwykle popularne są nadal gitary, skrzypce, oraz pianina i fortepiany. Wielu sławnych kompozytorów decydowało się na te właśnie instrumenty i tworzyło na nie niezapomniane dzieła. Ale przez lata powstawały instrumenty mniej popularne, a które mają równie ładny i oryginalny rodzaj dźwięku. Przykładowo klawesyny (zobacz ceny sklepów na jednej stronie: klawesyny markowe), jakie już od 15 wieku są znane w naszym kraju, posiadają niezwykle interesujące możliwości brzmieniowe, ale ich popularność jest dużo mniejsza od pianin albo fortepianów.

Ostatni czas to bardzo duże upowszechnienie elektroniki, jaka weszła w każdą dziedzinę życia. Nie mogło to ominąć również muzyki, i dziś coraz częściej w miejsce klasycznych instrumentów muzycy kupują ich cyfrowe odpowiedniki. Bez wątpienia bardzo duże znaczenie ma tu cena, na przykład klawesyny elektroniczne są wielokrotnie tańsze od swoich pierwowzorów wyprodukowanych przed wielu laty. Oczywiście na koncertach i występach raczej się używa tradycyjnych instrumentów, ale do ćwiczeń i prób w mieszkaniu elektroniczne modele w zupełności wystarczą. Ogromną popularność zdobyły także w ostatnim czasie keyboardy (zacznij naukę gry na profesjonalnym sprzęcie: najlepsze keyboardy). Niewielkie rozmiary i bardzo duże możliwości otrzymywania różnorodnych brzmień spowodowały, że obecnie większość muzycznych zespołów taki sprzęt posiada. Wymyślenie keyboardów sprawiło również, że muzyka z klawiszowych instrumentów mogła trafić do wielu ludzi, już za niewielkie pieniądze kupić można dobry instrument, na jakim można uczyć się w domowym zaciszu. Obecnie coraz większa ilość muzyków używa z powodzeniem klawiatury midi, jakie dają jeszcze większe perspektywy w komponowaniu utworów muzycznych.
2017/06/30, 15:27:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.